Haberler

Döngüsel Alüminyum Eylem Planı Başlatıldı

Nisan 21, 2020

European Aluminium, 2030 yılına kadar alüminyumun döngüsel ekonomi için tam potansiyelini elde etme stratejisi olan Döngüsel Alüminyum Eylem Planını başlattı.

Eylem planı, alüminyum geri dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmak için tüm ömrünü tamamlamış alüminyum ürünlerinin Avrupa’da verimli bir şekilde toplanmasını ve geri dönüştürülmesini amaçlamaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak European Aluminium yetkilisi Gerd Götz açıklamasında “Alüminyum endüstrisi, sürdürülebilirlik konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdünü temel alarak Avrupa Yeşil Anlaşması’nın (European Green Agreement) sağlanmasına yardımcı olmayı taahhüt etmektedir. Nihai hedefimiz, 2030 yılına kadar alüminyum döngüsel tam potansiyelini elde etmektir ve bunu başarana kadar durmayacağız. Döngüsel Alüminyum Eylem Planı, Avrupalı politikacılar ile Avrupa alüminyum endüstrisinin bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışmasına bir yol haritası sunuyor” dedi.

Alüminyum endüstrisi, Avrupa’nın iklim açısından nötr ve döngüsel bir ekonomi hedeflerine ulaşmasında kilit bir itici güç olma potansiyeline sahiptir.

Alüminyum doğası gereği döngüseldir ve çoklu geri dönüşüm için uygundur: Alüminyum orijinal özelliklerini (hafiflik, iletkenlik, şekillendirilebilirlik, dayanıklılık, geçirgenlik) kaybetmeden tekrar tekrar geri dönüştürülebilir.

Ayrıca, alüminyum geri dönüşüm işlemi, birincil metal üretmek için gereken enerjinin sadece% 5’ini gerektirir ve bu da önemli ölçüde CO2 tasarrufu sağlar.

Alüminyum geri dönüşüm oranları hali hazırda tüm malzemelerin en yüksekleri arasındadır. Avrupa’da otomotiv ve inşaat sektörlerindeki geri dönüşüm oranları% 90’ın üzerindedir, alüminyum içecek kutuları ise % 75 geri dönüşüm oranına sahiptir.

Doğru politika çerçevesi uygulandığında, Avrupa’nın alüminyum talebinin% 50’si, yüzyıl ortalarına kadar tüketici sonrası geri dönüşüm yoluyla sağlanabilir.

Sonuç olarak, alüminyum geri dönüşümü, günümüze kıyasla 2050 yılına kadar CO2 emisyonlarını yılda 39 milyon tona kadar azaltabilir ve bu durumda 2050 yılında yılda% 46 oranında CO2 azalmasına karşılık gelmektedir.

Avrupa, geri dönüşüm oranlarını artırarak ithalata olan bağımlılığını ve dolayısıyla arz kesintileri riskini de azaltabilir.

Kaynak : Aluminium Insider

https://aluminiuminsider.com/european-aluminium-unveils-plan-to-cut-emissions-achieve-circular-economy/

Spotlightmetal.com

https://www.spotlightmetal.com/circular-aluminium-action-plan-launched-a-924981/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir