Haberler

Alüminyum ve Bakır Karşılaştırması

Mayıs 11, 2020
  • Endüstriyel ortamlarda bakır, yüksek gerilim ve ekstra yüksek gerilim kablolarında, bina teli, telekom kabloları ve transformatörlerde yaygın olarak kullanılır. Öte yandan, alüminyum ağırlıklı olarak yüksek gerilim havai kablolarda, asenkron motorlardaki rotorlarda ve alçak gerilim yeraltı kablolarında kullanılır.
  • Bazı uygulamalar belirli bir metal gerektirir, bu yüzden alternatif arama fırsatı yoktur. Bununla birlikte, bazı ürünlerde, alüminyum doğrudan direkt materyal olarak kullanılabilir. Bunun en canlı örneği indüktörlerde veya bobinlerde kullanılan sargı malzemesidir. Ancak, malzemeyi değiştirmeden önce dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır.
  • İlk olarak, alüminyum pek çok sarma kesitinde mevcut değildir. Genellikle gerek sargı kütlesini gerekse hacmini artırarak gerekenden daha büyük bir kesit kullanılmalıdır.
  • Alüminyum ayrıca bakırdan daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bakırın 1085 derecesine kıyasla 660 santigrat derecede eridiğinden, alüminyum, aşırı yüklerin oluşabileceği uygulamalarda kullanılamaz, çünkü bu enerji yeterince hızlı emilemez.
  • Tarihsel olarak, bağlantı ve terminal teknolojisi alüminyum kablo ve tellerin kullanımında bir başka engel olmuştur. Alüminyum ve bakır arasındaki terminal bağlantıları temas korozyonuna neden olarak elektrik direncinde artışa ve iletkenlikte bir azalmaya, kayıpların artmasına ve ünitenin arızalanmasına neden olabilir.
  • Bakır arzı, Joralemon’un 100 yıl önce tahmin ettiği şekilde azalmamış olabilir, ancak rekabetçi kalmak için, üreticilerin alternatif malzemelerin artılarını ve eksilerini tartması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir