Blog – Full Width

Alüminyum ve Bakır Karşılaştırması

by Mayıs 11, 2020
  • Endüstriyel ortamlarda bakır, yüksek gerilim ve ekstra yüksek gerilim kablolarında, bina teli, telekom kabloları ve transformatörlerde yaygın olarak kullanılır. Öte yandan, alüminyum ağırlıklı olarak yüksek gerilim havai kablolarda, asenkron motorlardaki rotorlarda ve alçak gerilim yeraltı kablolarında kullanılır.
  • Bazı uygulamalar belirli bir metal gerektirir, bu yüzden alternatif arama fırsatı yoktur. Bununla birlikte, bazı ürünlerde, alüminyum doğrudan direkt materyal olarak kullanılabilir. Bunun en canlı örneği indüktörlerde veya bobinlerde kullanılan sargı malzemesidir. Ancak, malzemeyi değiştirmeden önce dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır.
  • İlk olarak, alüminyum pek çok sarma kesitinde mevcut değildir. Genellikle gerek sargı kütlesini gerekse hacmini artırarak gerekenden daha büyük bir kesit kullanılmalıdır.
  • Alüminyum ayrıca bakırdan daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bakırın 1085 derecesine kıyasla 660 santigrat derecede eridiğinden, alüminyum, aşırı yüklerin oluşabileceği uygulamalarda kullanılamaz, çünkü bu enerji yeterince hızlı emilemez.
  • Tarihsel olarak, bağlantı ve terminal teknolojisi alüminyum kablo ve tellerin kullanımında bir başka engel olmuştur. Alüminyum ve bakır arasındaki terminal bağlantıları temas korozyonuna neden olarak elektrik direncinde artışa ve iletkenlikte bir azalmaya, kayıpların artmasına ve ünitenin arızalanmasına neden olabilir.
  • Bakır arzı, Joralemon’un 100 yıl önce tahmin ettiği şekilde azalmamış olabilir, ancak rekabetçi kalmak için, üreticilerin alternatif malzemelerin artılarını ve eksilerini tartması gerekir.

Döngüsel Alüminyum Eylem Planı Başlatıldı

by Nisan 21, 2020

European Aluminium, 2030 yılına kadar alüminyumun döngüsel ekonomi için tam potansiyelini elde etme stratejisi olan Döngüsel Alüminyum Eylem Planını başlattı.

Eylem planı, alüminyum geri dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmak için tüm ömrünü tamamlamış alüminyum ürünlerinin Avrupa’da verimli bir şekilde toplanmasını ve geri dönüştürülmesini amaçlamaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak European Aluminium yetkilisi Gerd Götz açıklamasında “Alüminyum endüstrisi, sürdürülebilirlik konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdünü temel alarak Avrupa Yeşil Anlaşması’nın (European Green Agreement) sağlanmasına yardımcı olmayı taahhüt etmektedir. Nihai hedefimiz, 2030 yılına kadar alüminyum döngüsel tam potansiyelini elde etmektir ve bunu başarana kadar durmayacağız. Döngüsel Alüminyum Eylem Planı, Avrupalı politikacılar ile Avrupa alüminyum endüstrisinin bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışmasına bir yol haritası sunuyor” dedi.

Alüminyum endüstrisi, Avrupa’nın iklim açısından nötr ve döngüsel bir ekonomi hedeflerine ulaşmasında kilit bir itici güç olma potansiyeline sahiptir.

Alüminyum doğası gereği döngüseldir ve çoklu geri dönüşüm için uygundur: Alüminyum orijinal özelliklerini (hafiflik, iletkenlik, şekillendirilebilirlik, dayanıklılık, geçirgenlik) kaybetmeden tekrar tekrar geri dönüştürülebilir.

Ayrıca, alüminyum geri dönüşüm işlemi, birincil metal üretmek için gereken enerjinin sadece% 5’ini gerektirir ve bu da önemli ölçüde CO2 tasarrufu sağlar.

Alüminyum geri dönüşüm oranları hali hazırda tüm malzemelerin en yüksekleri arasındadır. Avrupa’da otomotiv ve inşaat sektörlerindeki geri dönüşüm oranları% 90’ın üzerindedir, alüminyum içecek kutuları ise % 75 geri dönüşüm oranına sahiptir.

Doğru politika çerçevesi uygulandığında, Avrupa’nın alüminyum talebinin% 50’si, yüzyıl ortalarına kadar tüketici sonrası geri dönüşüm yoluyla sağlanabilir.

Sonuç olarak, alüminyum geri dönüşümü, günümüze kıyasla 2050 yılına kadar CO2 emisyonlarını yılda 39 milyon tona kadar azaltabilir ve bu durumda 2050 yılında yılda% 46 oranında CO2 azalmasına karşılık gelmektedir.

Avrupa, geri dönüşüm oranlarını artırarak ithalata olan bağımlılığını ve dolayısıyla arz kesintileri riskini de azaltabilir.

Kaynak : Aluminium Insider

https://aluminiuminsider.com/european-aluminium-unveils-plan-to-cut-emissions-achieve-circular-economy/

Spotlightmetal.com

https://www.spotlightmetal.com/circular-aluminium-action-plan-launched-a-924981/

Web Sitemiz Yayında

by Mart 20, 2020

Pantech Aluminyum olarak yenilenen websitemizde tüm ürünlerimiz hakkında geniş bilgiler edinebilir. Bizi yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. Teknik destek sorumlularımza hemen ulaşabilir. istediğiniz sipariş hakkında anında bilgi edinebilirsiniz

Polonya’ya Sevkiyat Başladı

by Mart 20, 2020

Polonya’da kurulacak olan güneş tarlası için ilk ürün sevkiyatı başladı. Polonya’ya yapmış olduğumuz 100. sevkiyat olması bizler için ayrı gurur kaynağı olmakla birlikte. Bir projeyi daha sorunsuz ve mutlu bitirmenin heyecanı içerisindeyiz.

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin porttitor nisl nec ex consectetur, quis ornare sem molestie. Sed suscipit sollicitudin nulla tempor congue. Integer sed elementum odio.